Národné centrum zdravotníckych informácií denne monitoruje situáciu, prináša overené fakty o stave a prevencii v boji s koronavírusom a informuje cez svoje kanály a aplikácie odbornú aj širokú verejnosť.

Má význam kúpiť si rýchlotest na COVID-19?

29.04.2020
Štátny ústav pre kontrolu liečiv neodporúča občanom kupovať rýchlotesty/samotesty na diagnostiku nového koronavírusu, ktoré sú ponúkané na internete. Použitím takéhoto rýchlotestu riskujete, že nadobudnete falošný pocit negatívneho výsledku a budete nevedome prenášať nákazu.

Rýchlotesty, ktoré sú v EÚ registrované, sú určené na profesionálne použitie a slúžia na detekciu protilátok, nie na detekciu prítomnosti vírusu v tele. Prekonanie COVID-19 nie je garanciou toho, že si telo vytvorilo protilátky. Navyše, rýchlotesty protilátky detekujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky.

Podľa slov riaditeľky ŠÚKL-u PharmDr. Zuzany Baťovej, PhD. „kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Okrem toho testy v súčasnosti dostupné na trhu v EÚ nie sú určené laickej verejnosti a mnohé  z nich sú necertifikované.“

Odporúča ŠÚKL kúpu takýchto testov?

NIE.

Ako Štátny ústav pre kontrolu liečiv dospel k tomuto odporúčaniu?

V rámci trhového dohľadu ŠÚKL preveril situáciu na trhu v Európskej únii a takisto odborné publikácie týkajúce sa spoľahlivosti rýchlotestov.

Sú na trhu v Európskej únii momentálne registrované testy na COVID-19 určené na samotestovanie laickej verejnosti?

Na trhu momentálne nie sú registrované žiadne testy na COVID-19 určené na samotestovanie laickej verejnosti. Rýchlotesty, ktoré v EÚ registrované sú, sú určené na profesionálne použitie. V prípade ich použitia laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu a tiež nesprávnej interpretácie výsledku.

Aká je senzitivita a špecificita rýchlotestov?

Senzitivita a špecificita rýchlotestov je nízka, takže najmä v prípade použitia v prvých dňoch po nákaze je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívneho výsledku. Rýchlotesty protilátky detekujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky. Najmä v prípade negatívneho výsledku je riziko, že nakazený pacient získa falošný pocit bezpečia a bude nevedomky roznášať ochorenie. Aj pri pozitívnom výsledku je potrebné výsledok verifikovať metódou priamej detekcie.

Ak prekonám COVID-19 mám vytvorené protilátky, ktoré by test odhalil?

Podľa odborných publikácii ani prekonané ochorenie nezaručuje vytvorenie protilátok, a tak test na detekciu protilátok v kontexte COVID-19 nie je dostatočný.

Sú testy, ktoré sú aktuálne verejne dostupné certifikovné?

Viaceré ponúkané testy sú necertifikované. Rýchlotesty na domáce aj profesionálne použitie spadajú do kategórie in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom Európskej únie aj Slovenska.

Zdroj: Aktualizované odporučenie ŠÚKL k samotestom na COVID-19

Ďalšie články

COVID-19 u pacientov s hemofíliou a vrodenými krvácavými chorobami
29.04.2020
Viac...
Domáca izolácia – na čo všetko musíte myslieť?
16.04.2020
Viac...
Čo potrebujete vedieť, ak chcete požiadať o vyšetrenie na COVID – 19
19.05.2020
Viac...
Zobraziť všetky články