Odpoveď:
Dňa 27.04.2020 sa na Slovensku začalo plošné testovanie klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb prostredníctvom tzv. rýchlotestov. V súvislosti s realizáciou tohto opatrenia, vláda SR rozhodla, že najprv sa budú testovať zamestnanci zariadení, následne klienti. V prípade, ak by test zamestnancovi alebo klientovi vyšiel pozitívny, tak nielen u tejto samotnej osoby, ale celé zariadenie sa pretestuje štandardnými PCR testami, či je nákaza prítomná.[1]
Vo svojom dopyte uvádzate, že opatrovateľka, ktorá sa o Vašu mamu stará je z Charity (vychádzame z toho, že je zamestnankyňou nejakého zariadenia, ktoré vyvíja charitatívnu činnosť). Pokiaľ toto zariadenie spadá do kategórie zariadenia sociálnych služieb podľa zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách, na základe vyššie uvedeného opatrenia, by všetci zamestnanci tohto zariadenia mali absolvovať tzv. rýchlotest na ochorenie COVID-19.
Čo sa týka ostatných kategórii zamestnancov, vláda SR nerozhodla o ďalšej kategórii, ktorá má povinnosť podrobiť sa testovaniu na ochorenie COVID-19.
Niektorí zamestnávatelia k testovaniu svojich zamestnancov pristúpili aktívne, avšak na dobrovoľnej báze. Napr. zamestnávateľ Slovnaft pristúpil k testovaniu svojich zamestnancov medzi prvými na Slovensku, a to opakovane vždy po približne 8 – 10 dňoch.
Zároveň niektoré samosprávy pristúpili k testovaniu vybraných skupín osôb. Príkladom je mesto Trnava, ktoré otestovalo na ochorenie COVID-19 ľudí pracujúcich v zariadeniach opatrovateľskej služby v Trnave, teda osoby ktoré v pôsobnosti mesta poskytujú sociálne služby. Zároveň Mesto Trnava vo vlastnej réžii zabezpečilo aj testovanie príslušníkov Mestskej polície mesta Trnava a pracovníkov mestskej nocľahárne, ubytovne a mestskej polikliniky. Samospráva plánuje preventívne testovanie týchto kategórii zamestnancov pravidelne opakovať.
V súvislosti s odpoveďou na Vašu otázku poukazujeme na skutočnosť, že povinnosť vykonať testovanie vláda nariadila iba u zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách rozlišuje viacero druhov sociálnej služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku. Podľa § 12 ods. 1 písm. c) tohto zákona pod túto kategóriu spadá aj poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb ako aj domáca opatrovateľská služba, prepravná služba či tlmočnícka služba. Vláda SR však rozhodla, že povinnosť testovať zamestnancov na ochorenie COVID-19 sa toho času vzťahuje iba na kategóriu zariadení sociálnych služieb, pod ktorú domáca opatrovateľská služba nespadá.
V prípade testovania zamestnancov iného typu sociálnej služby je na zriaďovateľovi prípadne poskytovateľovi tejto služby, či k testovaniu pristúpi.
V tejto súvislosti Vám odporúčame kontaktovať Charitu, prostredníctvom ktorej je Vašej mame poskytovaná domáca opatrovateľská služba a informovať sa, ako v tejto súvislosti poskytovateľ danej sociálnej služby postupuje. Mnohí poskytovatelia sociálnych služieb, samosprávy, ale aj iní zamestnávatelia pristupujú k testovaniu zamestnancov rôznych kategórii aktívne a na dobrovoľnej báze.
Ak Charita nezabezpečila testovanie svojich zamestnancov, nechávame na Vašom zvážení požiadať ju o toto testovanie svojich zamestnancov. Ak Charita k testovaniu nepristúpi (je to aj otázka financií), ďalšou možnosťou je zabezpečiť domácej opatrovateľke test na ochorenie COVID-19 po vlastnej linke. V tejto súvislosti si Vás však dovoľujeme upozorniť, že toto testovanie by sa z preventívnych dôvodov malo vykonávať opakovane, a to najmä s prihliadnutím na skutočnosť, že opatrovateľka nebude vykonávať túto službu iba v domove Vašej mamy, ale bude za prácou denne dochádzať.