Odpoveď:
Čas plynutia OČR v bežnej situácii Zákonník práce nepovažuje za tzv. „ochrannú dobu“. Vo všeobecnosti preto platí, že čerpanie OČR nemá vplyv na plynutie výpovednej doby.
Situácia sa však v dôsledku pandémie vo vzťahu k OČR zmenila.
Parlament prijal v súvislosti s riešením dopadov pandémie COVID-19, okrem iného aj s cieľom udržať zamestnanosť, novelu Zákonníka práce, ktorá dáva odpoveď aj na otázku o plynutí výpovednej doby počas čerpania tzv. pandemického OČR. Novela zákona je účinná od 04.04.2020.
Kľúčovým na zodpovedanie tejto otázky je § 250b ods. 5 Zákonníka práce, podľa ktorého „Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci aj počas jeho dôležitej osobnej prekážky v práci, ktorou je karanténne opatrenie alebo izolácia; za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Zamestnanec, ktorý má dôležitú osobnú prekážku v práci z dôvodu karanténneho opatrenia, izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely § 64 posudzuje ako zamestnanec, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného….“[1]
Uvedené ustanovenie jednak znamená, že počas plynutia pandemického OČR zamestnanec nemôže dostať výpoveď a ak ju dostal pred čerpaním pandemického OČR, výpovedná doba sa predlžuje až do ukončenia tejto OČR. Tieto zmeny budú platiť nielen v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ale ešte aj počas dvoch mesiacov po ich odvolaní.
S prihliadnutím na to, že ste výpoveď dostali 31.03.2020, teda v čase, keď neplatil zákaz výpovede počas OČR, výpoveď platí a od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede Vám začala plynúť výpovedná lehota (teda od 1.4.2020). Výpovedná doba Vám ale uplynie až dňom ukončenia čerpania pandemického OČR.